При русі в зимовий період важливо пам'ятати наступне: навіть якщо більшість доріг очищена від снігу й льоду, на окремих відрізках шляху можуть зберегтися небезпечні зледенілі ділянки. Так що манера водіння, незважаючи на сприятливі дорожні умови, повинна залишатися «зимовою».
Не можна робити різких поворотів, гальмувати потрібно плавно, не виключаючи зчеплення, не допускати швидкого розгону й рушання з місця. Необхідно зберігати дистанцію до ТЗ у розрахунку що швидкість один кілометр у годину рівняється одному метру дистанції. Приміром, якщо ви рухаєтеся зі швидкістю 30 км/год, то відстань до ТЗ поперед вас повинна бути приблизно 30 метрів. Не забувайте, що вантажівки, автобуси й інший важкий транспорт зупиняються набагато швидше легкових автомобілів через краще зчеплення з дорогою.
Рух по глибокому снігові можливий тільки на зниженій передачі, без різких поворотів, без перемикання передач і зупинок. Невеликі замети краще долати по інерції під прямим кутом. Якщо автомобіль забуксував, не намагайтеся просуватися вперед. У таких випадках включайте поперемінно задній хід і першу передачу або розгойдуйте автомобіль включенням зчеплення в такт розгойдування. Якщо таким способом виїхати не вдається, підкладіть під колеса, що буксують підручний матеріал (хмиз, дошки, камені, брезент) або розчистите лопатою сніг по ходу руху коліс. До речі, невелика складна лопатка – один з самих потрібних інструментів у багажнику автомобіліста. До неї корисно прикупити й переносний ліхтар.
На засніжених дорогах дотримуйте обережності при роз'їздах із зустрічними автомобілями щоб уникнути осідання коліс у пухкий сніг узбіччя. З'їжджати на узбіччя рекомендується заднім ходом, що полегшить наступний виїзд.
При потраплянні на лід не сподівайтеся на свої, пускай і шиповані, зимові шини або антиблокувальну систему (АБС) автомобіля. Швидкість руху в таких випадках не повинна перевищувати 15 км/г. Пам’ятайте, що при русі по льоду краще взагалі не користуватися гальмами, щоб сповільнити рух, і задіяти їх лише в момент закінчення зупинки. Сповільнюють автомобіль зниженням передач. Виключення становить гальмування автомобіля з АБС. Щоб система спрацювала, слід активно натискати на педаль гальма.
Якщо ви виявилися на зледенілому спуску й перед вами раптово виникла перешкода, то при малій дистанції гальмувати практично даремно. Щоб уникнути зіткнення краще рулити до узбіччя, щоб упертися в замет або огородження. Найчастіше вдається загальмувати завдяки наїзду одного або двох коліс на вузьку втрамбовану ділянку снігу біля узбіччя або плавному зсуву автомобіля на пару метрів убік, де немає льоду.
Ще один спосіб екстреної зупинки полягає в переривчастому гальмуванні, коли водій сильно натискає на педаль гальма, а потім на грані юза миттєво відпускає її. Якщо навіть колеса при цьому й заблокувалися, то потім однаково знаходять зчеплення з дорогою. Після того як замет або юз припиниться, необхідно повторити натискання на педаль гальма, але вже дещо слабше, щоб не допустити блокування коліс. Слід зазначити, що при даному способі повертати кермо потрібно тільки на тому етапі, коли педаль гальм не натиснуте й колеса вільно обертаються. Це дозволяє ефективно сповільнювати рух і маневрувати.
Тримайте постійно в поле зору правий край дороги, тротуар, бордюр, лінію розмітки (край проїзної частини), узбіччя. Тримайтеся за цей край, не втрачайте його. Вибирайте на дорозі таку позицію, щоб бути на можливо більшій відстані від інших учасників руху, що рухаються назустріч, тобто забезпечте найбільший бічний інтервал.
Про безпеку за кермом замислюватися не дуже приємно. Багато хто і зовсім зневажають нею на дорозі. І проте, сідаючи за кермо, згадаєте, будь ласка, що дизайнери, інженери й медики подбали про те, щоб вам у машині було комфортно й безпечно.
Варто додати, що в цей час двигун, ходова, трансмісія, кузов та інші механізми авто випробовують збільшені навантаження. Звідси й перша рада – якщо вас сильно напружують зусилля, пов'язані із зимовою експлуатацією автомобіля, краще відправте транспортний засіб (ТЗ) в «спячку». Зробіть це, незважаючи на те, що надворі грудень. Як говориться, «краще пізно, чим занадто пізно». Якщо ж ви все-таки вирышили виїжджати взимку, вам допоможуть наступні рекомендації.