укр  |  рус 
Додати статтю | Реєстрація
Безпека бізнесу
Бізнес-розвідка
Безпека в торгівлі
Захист комерційної таємниці
Контролюючі органи
Небезпеки й погрози підприємницької діяльності
Шахрайство та крадіжки
Безпека банків
Безпека особистості
Безпека помешкання
Безпека та персонал
Безпека туризму та відпочинку
Документи для роботи
Захист інформації
Захист автомобіля
Зброя та спецзасоби
Пожежна безпека
Системи безпеки
Как должны вести себя сотрудники при проверке 
Все про сучасні сейфи 
Чого не слід робити при пожежі 
Хімічні пастки - як засіб боротьби із дрібними розкраданнями 
ТРУДОВОЙ ДОГОВОР 
Робота групи конкурентної розвідки на виставках і конференціях. Теорія й практика. Частина 4 
ОСНОВЫ ИНФОРМАЦИОННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ, учебное пособие 
Системи захисту від крадіжок в супермаркеті 
Технічні засоби протидії саботажу персоналу в готелях 
Техніка промислового шпигунства. Що потрібно знати споживачеві.  
Як вибрати пожежний датчик 
Захист автомобіля: Імобілайзер. Питання й відповіді. 
Безпека на лижних маршрутах 
Захист й комбінована техніка з використанням гумового ціпка 
Переваги систем захисту від крадіжок різних технологій 
Каталог
Цифровые системы
Видеокамеры
Объективы
Устройства обработки
Оповещатели и указатели
Домофоны
Контроль доступа, замки, защелки
Корпуса, кожухи, аксессуары
Мониторы
Атмосфера   защищать   Джерела   каких   информационной   удаленные   вірус   защищенность   особистості   автомоб¦?   Кража   личной   информации   інформаційна   керуванн   пожежної   спостереженн  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Шахрайство та крадіжки
Типи крадіжок на підриємстві та їх причини
В Україні 80% усіх втрат фірми припадає на крадіжки, чинені персоналом і клієнтами. При цьому 97% таких крадіжок залишаються нерозкритими.
   


Щоб зрозуміти, як боротися з крадіжками на робочому місці, необхідно визначитися, із чим саме треба боротися. Тому що злодійство, якщо відволіктися від моральної його суті, є процес різнорідний, породжуваний різними мотивами, що й одержує можливості здійснення в різних умовах.
   
   Усушка й утрясання
   
   Отже, типи крадіжок та шахрайства на роботі:
   
   Банальна крадіжка – присвоєння собі чужої власності без відома власника: наприклад, крадіжка грошей у товаришів по службі, мобільних телефонів і т.д.
   
   Бій, усушка, утрушування товару – при транспортуванні й зберіганні товарів і сировини часто існують певні норми втрат у процесі. Наприклад, при експедируванні напоїв і продуктів в скляній тарі допускається деякий відсоток втрат, пов'язаний з розбиттям. Якщо розбитого виявилося менше, або не було зовсім, відповідальні особи можуть привласнити нерозбитий товар у припустимому розмірі.
   
   Крадіжка продуктів – велика проблема підприємств громадського харчування (ресторани, кафе, їдальні шкіл, дитсадків, підприємств і т.д.)
   
   Крадіжка товару персоналом – характерно для рітейлінгу й супроводжує його на всіх етапах роботи з товаром (приймання, фасування, викладення, продаж, каса і т.д.).
   
   Зловживання менеджерами службовим становищем – крадіжка бази клієнтів; безповоротна «дебіторка» – відвантаження товару «своєму» клієнтові, який ніколи не оплатить його; надання необґрунтованих знижок.
   
   «Лівак» – виконання замовлень у приватному порядку в робочий час і з матеріалів фірми (часто в послугах), використання службової машини.
   
   Махінації бухгалтера – подвійні платіжки, прокручування грошей, узятих під звіт, присвоєння неврахованих коштів.
   
   Несуни, везуни – пряма крадіжка товару, сировини, засобів виробництва, пов'язане з таємним перенесенням або вивозом їх за межі підприємства. Несун/везун поганий і як працівник, тому що до обіду він думає, як украсти, а після – як винести/вивезти непомітно. Отже, він краде ще й робочий час.
   
   «Відкати» - закупівля товару, сировини від імені підприємства по свідомо завищених цінах, що супроводжується поверненням різниці в особисту кишеню особи, що прийняла рішення про покупку.
   
   Перерозподіл загальнозаводських витрат – характерно для технічних служб підприємств в умовах відсутності можливості підрахувати ( при здачі приміщень і комунальний умов в оренду технічна служба завищує витрати власної організації, але хабарничає з орендарів за відмову від підвищення орендної плати).
   
   Пересортиця – зменшення цінності товару, заміна одного продукту іншим, більш поганим по якості й більш низьким за ціною, при цьому видається він за те, чим повинен бути.
   
   Споживання товару на робочому місці в процесі його виробництва – характерно для харчових виробництв, фасувальних підрозділів.
   
   Промислове шпигунство – таємні заходи щодо крадіжки інформації, що становить конкурентну перевагу.
   
   Саботування роботи, бездіяльність, неробство – недоодержання прибутку або витрати, пов'язані з неправильним використанням робочого часу.
   
   Списання придатного реманенту – у готельному бізнесі, у ресторанах, у місцях відпочинку, у пунктах прокату й в інших місцях, де є можливість списання.
   
   «Фантики» - дрібні втрати через нецільову витрату ресурсів.
   
   Непрямі види крадіжок
   
   Потрібні наступні методи боротьби з крадіжками та шахрайством персоналу: побудова чіткої системи контролю над рухом матеріальних цінностей, технічні засоби виявлення крадіжок та шахрайства, побудова корпоративної культури (включаючи колективну відповідальність), робота з мотивацією, розробка оптимальної системи матеріального стимулювання персоналу, ретельна перевірка відомостей про найманих осіб, що допускаються до роботи з товарно-матеріальними цінностями.
   
   Серед перерахованих вище видів крадіжок хотілося б зосередитися на крадіжках непрямих, оскільки прямі крадіжки більш-менш зрозумілі, вивчені, і є уявлення як з ним боротися, постійно удосконалюються певні механізми й техніки цієї боротьби. Непрямі ж крадіжки та шахрайство зазвичай неявно, часто крадіжками та шахрайством не вважається, і не ясно із чим саме, чому і як боротися. Наприклад, згадайте папугу-правдолюбця, героя мініатюри Геннадія Хазанова: «Тигру в зоопарку не допокладують м'яса!». Напрошується питання: у кого крадуть: у зоопарку або в тигра? Розв'язати цю дилему можна з погляду клієнтського підходу. Клієнт завжди – той, хто платить. Той, хто споживає куплене клієнтом – користувач. Так що в цьому випадку злодійство відбувається відносно зоопарку, тому що тигр тільки їсть, але не платить за м'ясо.
   
   До непрямих видів шахрайства ми відносимо відзначені вище «фантики», саботаж і неробство, прокручування грошей, узятих під звіт, пересортицю й промислове шпигунство.
   
    «Фантики»
   
   Самий невинний варіант непрямого злодійства. «Фантиками» називають дрібні втрати власника, пов'язані з використанням працівниками ресурсів компанії у власних цілях. Це може бути блукання по Інтернету з комп'ютера фірми, роздруківка матеріалів на папері компанії, міжміські дзвінки з телефону компанії, поїздки по власних справах на корпоративному транспорті й т.п. Як правило, ці втрати настільки невеликі, що їм не надають особливого значення. Наприклад, співробітник шукає в Інтернеті матеріали для доповіді по фізиці для своєї дитини й роздруковує, щоб віднести їх додому. Кого всерйоз стурбує витрата 15 Мб трафіка (приблизно $0,9), коли фірма в цілому витрачає гігабайти, і 5-10 аркушів паперу, при загальній її витраті 1-2 пачки в день? Дріб'язки? А тепер порахуйте, скільки у фірмі працівників і помножте…
   
   Проблема «фантиків» виникає тоді, коли фірма пропонує низьку оплату праці, постійно затримує зарплату, або часто й багато штрафує. Співробітники починають використовувати ресурси фірми, що не перебувають під забороною, для власних потреб («якщо немає грошей, беремо фантиками»). Це дозволяє їм виправдовувати у власних очах свою присутність на роботі. Також зазначена проблема виникає й при недостатній завантаженості працівників: починається стеження за зміною курсу долара на спеціалізованих сайтах, за ростом вартості бареля нафти, за політичними подіями в країні й у світі, читання гороскопів і т.д.
   
   Саботаж і неробство
   
   Хоча й різні явища, але ми відносимо їх до одній категорії, оскільки результатом і того, і іншого є відсутність результатів. Буває, що все на роботі виглядає цілком «по-робітникові», процес іде, усі зайняті справою, а результату немає. Перевірте, можливо, ваші працівники влаштували саботаж. Велика радянська енциклопедія трактує саботаж як навмисний зрив якого-небудь заходу, відхилення від роботи або навмисне несумлінне її виконання.
   
   Неробство – стан бездіяльності, ледарства. Часом простої в роботі виникають із вини самого підприємства. Незалежно від причин неробства, для роботодавця воно виливається в збитки, тому що дозвільний персонал не тільки одержує зарплату за байдикування, але й, нудьгуючи, прагне себе зайняти. Частина збитків у цьому випадку приносять «фантики», частина – нескінченні перекури, читання газет, цькування анекдотів і т.п., оскільки незайнятий персонал відволікає від роботи й своє оточення.
   
   Прокручування грошей, узятих під звіт.
   
   Грає на руку бухгалтерові, що вирішив поліпшити своє матеріальне становище. Видалося б, не злодійство, тому що під звіт можна брати лише ті гроші, які в даний момент не використовуються фірмою. Однак якщо існують діри в системі бухобліку, то в бухгалтера є шанс ці гроші привласнити. До того ж, дивіденди від вкладення засобів під відсотки могла б одержати організація. Виходить, це черговий недоотриманий прибуток. Дана проблема виникає тоді, коли
   1) є можливість («чорний нал», безконтрольність роботи бухгалтера),
   2) «моральний закон усередині» бухгалтера допускає такі махінації в силу його виховання й особливостей особистості.
   
   Пересортиця
   
   Зазвичай властива дуже досвідченим злодіям, технології наживи на ній опрацьовуються роками. Хоча даний вид крадіжок на перший погляд видається крадіжкою у кінцевого споживача, таке злодійство позначається на іміджі продукції й виробника/торговця в цілому, що знижує обсяг продажів і, зрештою, також приводить до збитків фірми. Наприклад, у магазині самообслуговування розфасовані купки курчат зі шкірою й костями, а на ціннику значиться філе курчат, і по касі проходить саме філе. Після виявлення такого обману чи часто покупець буде заходити в даний магазин? Зробить замовлення тим же постачальникам фірма?
   
   На виробництві пересортиця може виражатися в зміні рецептур і технологій (туалетний папір у ковбасі? – нісенітниця, звичайно, але жили замість філе покласти цілком можливо). «Хіт сезону» - консервна банка: замість обіцяного на етикетці м'яса в банку з тушонкою тільки «три Ж» (жили, жир і желе).
   
   Причиною крадіжок на пересортиці є мотивація особливого роду – мотивація персоналу, зацікавленого саме в такій роботі, яка б дозволяла практично без ризику «робити свій маленький бізнес». Оскільки кваліфікація напрацьовується роками, то цим видом особистої наживи займаються запеклі крадії.
   
   Промислове шпигунство
   
   Вид несумлінної конкуренції; діяльність по незаконному здобуванню відомостей, що представляють комерційну цінність, а часто й комерційну таємницю. Метою промислового шпигунства є, як правило, клієнтська база, технології й рецептури, ноу-хау, ціни й маркетингові стратегії, особливо коштовні фахівці й ключові співробітники, фінансовий стан конкурента, його плани на майбутнє. Витік інформації подібного роду не тільки знижує прибутку компанії або його конкурентоспроможність – він здатен привести навіть до краху всього бізнесу.
   
   У процесі шпигунства таємні заходи щодо одержання необхідної інформації проводяться за допомогою спеціальних агентів. Іноді до конкурента направляють на роботу «засланих козачків», які домагаються довіри й усю добуту інформацію «перекачують» своєму дійсному роботодавцеві. Іноді – такі агенти вербуються із числа лояльного раніше персоналу. Чому працівники погоджуються шпигувати? Причини лежать на поверхні – низька зарплата, почуття помсти, образи, кар'єрні амбіції.
   
   Методи боротьби з непрямими крадіжками

   
   Методи боротьби із зазначеними видами крадіжок диктують причини їх виникнення. Усунення причин, швидше за все, приведе до бажаного результату. Так, виплата зарплати вчасно, відсутність непомірних і невиправданих штрафів, відповідність розміру оплати праці як ринковим реаліям, так і працезатратам працівника, цінності результатів його праці, завантаження його роботою й чіткий контроль виконання усуне проблему «фантиків»; офіційна бухгалтерія й наявність контролю зведе нанівець можливості бухгалтерських маніпуляцій неврахованими готівкою; розробка кодексу корпоративної поведінки, відстеження змін мотивації персоналу, чуйне відношення до працівників, а також строгий відбір при найманні дозволить уникнути саботажу й шпигунства в інтересах конкурентів, а нормовані перекури й регулярна звітність із «розбором польотів» – неробства.
   
   У зазначену схему (методи боротьби, засновані на усуненні причин злодійства) не укладається лише боротьба з крадіжками на пересортиці. Як було відзначено вище, причиною цього є мотивація особливого сорту, так що робота з мотивацією не допоможе, як не допоможе й підвищення зарплати. Контроль діяльності такого співробітника утруднений рівнем його майстерності, і при найманні визначити таку мотивацію складно. У якості більш-менш дійових заходів, можна запропонувати глибинну перевірку силами служби безпеки підприємства найманих співробітників, а також «вирощування» кадрів на підприємстві, за допомогою залучення на вільні робочі місця молодих людей – практикантів, поки вони ще вчаться в спеціалізованих навчальних закладах.
   
   


Автор: donlegion.com | Відгуки: 0 | Перегляди: 5982 | 05/06/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки

Ссылка на статью:


Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
Інші статті цього автора
Служба безпеки агентство нерухомості
Ціль роботи Служби безпеки агентства нерухомості, що діє в секторі купівлі-продажу на вторинному ринку, - позбавити персонал фірми від цілого ряду специфічних проблем. СБ не дасть співробітникам втратити свій авторитет у сумнівних угодах і своєю компетентністю постійно підтримує імідж агентства.
   

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:4350 | 31/05/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки
Протидія внутрікорпоративному шахрайству й розкраданням
Перший крок - розробити відповідну корпоративну політику відносно протидії внутрікорпоративному шахрайству й розкраданням. Мати твердий намір не залишати без серйозних наслідків жоден факт шахрайства або розкрадання. Потенційний шахрай повинен бути впевнений у тому, що неминуче буде покараний і не зможе скористатися плодами «своєї праці».

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:4694 | 29/05/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки
Як розпізнати підроблений документ
Сучасний світ наповнений усілякими досягненнями технічного прогресу. Дана обставина істотно полегшило життя різного роду шахраям і авантюристам. «Намалювати» практично будь-який документ зараз не становить особливих проблем для людини знаючої основи роботи із прикладними графічними програмами, а процес виготовлення печатки або штампа не перевищує 15-20 хвилин.

Автор: donlegion.com |Відгуки:1 | Перегляди:5238 | 31/05/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки
Шахрайство в бізнесі, частина 2
Об'єктом шахрайства в принципі може виявитися будь-яка людина. Але найбільша ймовірність таким виявитися в того, хто, по-перше, як і шахрай, праг би швидко й без витрат звичайних трудових зусиль збагатитися. У цьому пункті багато жертв за мотивами тотожні самим шахраям.

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:4574 | 01/06/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки
Шахрайство в бізнесі, частина 1
Використовуючи неуцтво людей, шахрай уводить їх в оману щодо можливих вигід від участі в пропонованих шахраєм операціях (наприклад, надзвичайно привабливі відсотки на внески. Перспективи зміни особистого положення або можливостей організації, зручності від використання технічних або технологічних новинок, чудодійні ліки і т.д., і т.п.).

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:4947 | 01/06/2011 Безпека бізнесу - Шахрайство та крадіжки
Copyright © «donlegion.com», 2004-2020