укр  |  рус 
Додати статтю | Реєстрація
Безпека бізнесу
Бізнес-розвідка
Безпека в торгівлі
Захист комерційної таємниці
Контролюючі органи
Небезпеки й погрози підприємницької діяльності
Шахрайство та крадіжки
Безпека банків
Безпека особистості
Безпека помешкання
Безпека та персонал
Безпека туризму та відпочинку
Документи для роботи
Захист інформації
Захист автомобіля
Зброя та спецзасоби
Пожежна безпека
Системи безпеки
Фізична підготовка - важлива ланка особистої безпеки 
Методы защиты от прослушивания 
Крадіжки в офісі 
Робота групи конкурентної розвідки на виставках і конференціях. Теорія й практика. Частина 5 
Деякі технології боротьби з крадіжками на складі 
Самые необычные случаи утечки данных на предприятиях 
РЕФЕРАТ на тему «Информационная безопасность и защита информации в сети Интернет» 
Словарь терминов по информационной безопасности. Часть 8 
Конспект лекций по программе пожарно - технического минимума (часть 2) 
ИНСТРУКЦИЯ ПО ОХРАНЕ ТРУДА ДЛЯ ХОЛОДИЛЬЩИКА РЕЗИНОВЫХ СМЕСЕЙ 
Як вибрати пожежний датчик 
Захист автомобіля: Імобілайзер. Питання й відповіді. 
Безпека на лижних маршрутах 
Захист й комбінована техніка з використанням гумового ціпка 
Переваги систем захисту від крадіжок різних технологій 
Каталог
Цифровые системы
Видеокамеры
Объективы
Устройства обработки
Оповещатели и указатели
Домофоны
Контроль доступа, замки, защелки
Корпуса, кожухи, аксессуары
Мониторы
Виды   роботи   обеспечения   автомобі?   криптография   инструкция   Лицо,   Захист   труда.   зако?   дії.   хімічні   забезпечення   сигнализации   оборудования,  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Захист комерційної таємниці
Комерційна таємниця. Способи одержання інформації від людини.
Розглянемо найпоширеніші способи одержання інформації від людини.
   На відміну від інших джерел, способи одержання інформації від людини, мало змінилися за минулі століття. Якщо Ви прочитаєте прадавні книги по агентурній роботі, то зможете легко переконатися, що більшість положень можна з успіхом застосовувати й у наші дні. І це не дивно.
   


Наука стрімко розвивалася, техніка вимагала постійних модернізацій. А людська психологія залишається без змін. Тому ті, хто зумів зрозуміти її тонкощі, довідатися людські слабкості й потреби, завжди успішно добували потрібну інформацію й незалежно від того, де вони працювали в прадавньому Римі або в сучасній Європі й Америці.
   Давайте ж, спробуємо розібратися, до яких способів найчастіше прибігають для одержання інформації від людей.
   
   Балакучість
   
    Напевно всім Вам ще з дитинства відоме прислів'я "Базіка - знахідка для шпигуна". Як і всі народні мудрості, вона абсолютно правильно відбиває ситуацію. Більшість потрібної інформації можна добути, не прибігаючи до хитрих оперативних комбінацій, катувань, допитів і іншим способам, про які ми поговоримо нижче. Людська психологія така, що, довідавшись, щось нове, невідоме іншим, у власника інформації виникає сильна потреба поділитися нею з іншими. І якщо одні успішно долають такі бажання, то інші навпаки одержують величезне задоволення, демонструючи навколишнім свою поінформованість.
   Базік звичайно можна умовно розділити на кілька груп. Існують так звані "сімейні базіки". Це люди, які, приходячи після роботи, діляться своїми знаннями зі членами своєї родини. Іноді це викликане інтересом з боку чоловіка, батьків або дітей. Найчастіше людині хочеться виговоритися, обговорити із близькими людьми свою роботу, скинути напругу й розслабитися. Тому близькі родичі дуже часто ставала власниками досить важливої й повної інформації, іноді навіть секретної. Але якщо працівники проходять відповідний і інструктаж, дають строгі зобов'язання про нерозголошення, то члени їх родини цими складностями не обтяжені. І починають розповідати своїм друзям і подругам, а ті відповідно своїм і розходитися секретна інформація як кола по воді.
   
   Крім "родинних " існують ще й "компанійські" базіки. Ці, потрапивши у відповідну компанію, люблять розповісти про свою роботу. Іноді такими розповідями вони прагнуть додати собі вагу ("Я все знаю", або "От яка в мене крута робота"), іноді просто обмінюються відомостями із приятелями з іншої фірми. А можуть знайти "родинну душу" і скаржитися або навпаки хвастатися своїм положенням на фірмі. Результат практично той же, інформація стає відома дуже багатьом.
   
   Ну й, нарешті, існує ще одна категорія. Це люди, у яких балакучість проявляється під впливом певних "стимуляторів". Усім розвідникам відомо, що найкраще розговорити людину за допомогою алкоголю й осіб протилежної статі. Давно відомо, що більшість зрадництв відбувалася в п'яному вигляді або в постелі, а найчастіше разом. Люди із цієї категорії можуть видати інформацію як випадково (випив у компанії, "розв'язався язик" і видав усі секрети або розповів усе своїй новій подрузі, вважаючи її близькою людиною й бажаючи показати ступінь довіри), так і в ході спеціально проведених заходів. (навмисно напоїли й ставили потрібні запитання або підвели до об'єкта дівчини/хлопцю, яка начебто б випадково цікавилася секретами). І добре ще, якщо базіка зізнається у своєму вчинку, тоді їсти шанс нейтралізувати негативні наслідки. А якщо він затаїться, як це найчастіше буває, і спробує забути про свій "виступ"? Хто тоді може оцінити збиток і як нейтралізувати його наслідки?
   
   
   
   Агентурна робота.
   
   Напевно всі знають, що в будь-якого розвідника існують свої агенти. Саме інформація, отримана від агентів найбільш достовірна. І відповідно має високу цінність.
   Ті, хто думає, що агенти - це з області шпигунських фільмів і державної розвідки глибоко помиляється. Промислові шпигуни використовують ті ж методи, що і їх колеги з державних спецслужб. Насправді чужі агенти зустрічаються усередині комерційних підприємств набагато частіше. чим Ви думаєте. Агенти це зовсім не таємничі особистості які пройшли особливу підготовку в розвідувальній школі й впроваджені на Ваше підприємство підступним ворогом. Це можуть бути самі звичайні люди, ваші колеги, які по певних причинах передають частину інформації на сторону. Причому агенти бувають як завербованими, так і спеціально впровадженими. Мабуть, більшість фірм може не боятися спеціально впроваджених агентів. Зазвичай цей спосіб через свою дорожнечу й складності застосовується проти великих корпорацій і банків. Але варто пам'ятати, що останнім часом до практики "засланих козачків" усе частіше прибігають силові структури, особливо фінансово-контрольні органі. Тому почувати себе повністю застрахованим не може ніхто.
   
   На відміну від засланих, завербовані агенти зустрічаються суцільно й поруч. Причини, по яких вони йдуть на контакт і повідомляють секрети, або роблять інші дії проти фірми, можуть бути самі різні: гроші, страх, легковажність, дружні або інші моральні почуття. Способам вербування й взаємодії з агентами присвячені спеціальні публікації, багато з яких зараз легко доступні в інтернеті. Але чи навряд, прочитавши ці книги, Ви зможете всерйоз скористатися отриманою інформацією, а вуж виявити агентів самостійно, без кваліфікованої допомоги Вам тим більше не вдасться.
   
   Підкуп.
   
   Людей підкуповували завжди й скрізь. Історія просто буяє численними прикладами великих і дрібних підкупів. Якщо раніше нас вчили, що матеріальні цінності не головне, то тепер з переходом у капіталізм гроші стали мірилом усьому життя. Деякі навіть стверджують, що купити можна будь-кого, треба тільки знайти відповідну ціну. Хочеться вірити, що це не так. На жаль, одним з найпоширеніших способів одержання інформації від людей є підкуп. Давно відомо, що грошей не буває багато. У наші ж умовах, коли більшість керівників воліє сильно урізати своїх підлеглих у зарплаті, та ще й затримувати її на 2-3 місяця, підкупити працівника легше легкого.
   Природно, що є люди, які як говориться " за гроші матір рідну продадуть". Такі самі шукають, де б заробити й, якщо, трапляється можливість, запропонують продати секрети фірми за гарну винагороду. Ну а чимало людей, до яких, хочеться сподіватися, відноситься більшість, можуть піти на підкуп під тиском обставин, доведені безгрішшям до відчаю. Тому моя порада керівникам - не заощаджуйте на своїх працівниках. Не створюйте самі сприятливе для підкупу середовище. Якщо не можете нормально людям платити, спробуйте їм пояснити ситуацію, нехай вони зрозуміють що вони не раби, а Ви не жадібний визискувач.
   Слід зазначити, що підкуп це не завжди пряма передача грошей. Підкуповувати можуть і іншими цінностями, товарами або послугами. Причому робиться це через родичів і друзів "джерела інформації". Механізм підкупу давно описаний і багатьом відомий. Адже хабар це той же підкуп. Іноді в потрібної людини навмисно створюють потребу в грошах, поставивши його в кризове положення (аварія, вимога боргу й т.п.).
   Головне завдання підкупу - створити в потрібної людини залежність, щоб вона почувала себе зобов'язаною. І на подяку поділився потрібною інформацією, допоміг довідатися цю інформацію, передавши на час документи або допомагаючи проникнути в приміщення. Так що будьте готові до того, що працівник вирішить зробити свій маленький бізнес.
   
   
   
   Шантаж.
   
    Прадавній і дуже ефективний спосіб. Маючи на руках матеріали для шантажу можна зробити з людини раба. У страху викриття вона виконає будь-які вимоги. Шантажувати можна чим завгодно. Практично в кожного найдуться слабкі місця, на які можна надавити. Іноді навіть стає смішно, коли довідаєшся, чим шантажували жертву. Неможливо зрозуміти, невже людина цього боялася? А самі курйозні випадки, коли людину шантажують відомостями, які давно всім відомі, але бідолаха про це не догадується й боїться розголошення.
   
   Основною причиною шантажу є страх. Страх перед наслідками, відповідальністю, втратою близьких людей, звільненням з роботи, катастрофою кар'єри й в особистому житті. У страху людина втрачає здатність тверезо мислити й правильно оцінювати свої дії. Починає робити дурні вчинки, усе більше втягуючись і даючи шантажистам усе більше приводів. Так і виходить, спочатку зачеплять на дріб'язку, змусять зробити щось й чим далі, тим більше. Під кінець жертві дають зрозуміти, що в неї немає іншого виходу. Вона вже зробила стільки, що викриття для неї стане катастрофою. Саме цікаве те, що в більшості випадків погрози шантажиста це блеф. Він може нічого не знати, але посилено створювати враження про свою поінформованість багатозначними натяками. Або загрожувати розправою, хоча насправді не може нікому заподіяти шкоди.
   
   Підстави для шантажу залежать і від віку жертви.
   Для молодих характерні комплекси, максималізм. Вони дуже побоюються за свій "імідж", бояться втратити обличчя в компанії й перед представників протилежної статі. Молодь дуже недосвідчена, їі легко заплутати, увести в оману або залякати.
   У людей похилого віку стійкі переконання про мораль, порядність. Будь-яка інформація, яка може кинути тінь на їхню репутацію сприймається дуже болісно. Крім того, їх сама слабка ланка - діти й онуки. Заради їхнього спокою й безпеки вони підуть на будь-які угоди. Якщо немає часу й бажання шукати приводи для шантажу, то тоді такі приводи створюють спеціально. Наприклад, провокують на зраду, а потім шантажують викриттям перед чоловіком або обіграють в азартні ігри, вимагаючи негайного повернення боргу. Дуже часто людину спочатку підкуповують, а потім цим же шантажують, не даючи їй "зірватися з гачка".
   Способів багато, головне, щоб жертва не здогадувалася, що стала учасником "спектаклю".
   Збиток від шантажу величезний, адже він наносить не тільки матеріальний, але й моральну шкоду.
   
   
   Способи боротьби.
   
    Ми розглянули відомі способи одержання інформації від людей, що найбільше часто зустрічаються. Для того, щоб мінімізувати їх ефективність і нейтралізувати негативні наслідки дозволю собі дати кілька порад:
   
   Співробітники підприємства повинні проходити попередню перевірку при найманні на роботу. У ході перевірки повинна бути встановлена максимально повна інформація про людину, її минуле, ділові й особисті якості. Для добору персоналу бажане використовувати професійного психолога, який за допомогою спеціальних методик зможе встановити позитивні й негативні риси працівника. Виявити його схильність до балакучості, вербування, підкупу, шантажу й дати відповідні рекомендації.
   
   Відповідно до результатів попередньої перевірки встановлюється рівень доступу до конфіденційної інформації для кожного працівника.
   
   Не можна обмежуватися тільки попередньою перевіркою. На жаль, рівень надійності й стійкості людей із часом здатний змінюватися далеко не в кращу сторону. Тому необхідно регулярно влаштовувати негласні перевірки персоналу. У деяких випадках доцільно вдатися до спеціальних оперативних пасток, навмисно провокуючи, того хто перевіряється на балакучість або намагаючись його завербувати, підкупити або шантажувати. Дуже часто такі провокації дозволяють одержати досить цікаві результати.
   
   Багато чого можна довідатися, просто уважно спостерігаючи за персоналом. Наприклад, якщо в працівника або його родички зненацька з'явилися великі суми грошей або нові коштовні речі - це сигнал, можливо, він знайшов нове джерело доходу у вигляді плати за інформацію підприємства. Якщо ж співробітник поводиться пригнічено, увесь час чогось боїться, то, можливо, він став жертвою шантажу або боїться викриття. Таким чином, спостереження й робота з колективом дозволить виявити небезпеку на початковому етапі й вчасно нейтралізувати негативні наслідки.
   
   Ну й, нарешті, старий метод "батога й пряника" завжди буде ефективний. Заохочуйте надійних співробітників. Створюйте в колективі дружню атмосферу, де кожний почуває себе "членом родини". Але в той же час усі повинні знати, що за порушення їх чекає невідворотнє покарання. Сама по собі наявність на підприємстві служби безпеки, у якій працюють грамотні, професійні співробітники може нести величезний превентивний ефект. Але лише в тому випадку, якщо ця служба працює, а не створює видимість діяльності.
   
   
   
   


Автор: donlegion.com | Відгуки: 0 | Перегляди: 5257 | 07/06/2011 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці

Ссылка на статью:


Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
Інші статті цього автора
Концепция управления жизненным циклом конфиденциальной информации как основа для защиты информации вне систем хранения данных
Проблема защиты информации в бизнесе возникла не сегодня и даже не вчера. Поэтому неудивительно, что различные производители программного обеспечения проблему эту решают, и решают достаточно успешно. Информационные системы корпоративного уровня – ERP, CRM, СУБД и другие – вполне надежно защищают данные, которые в них хранятся.

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:4441 | 11/02/2012 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці
Характеристика каналів витоку інформації про підприємство
Основний обсяг інформації комерційної організації циркулює в її організаційних, юридичних і фізичних кордонах. Однак економічна діяльність завжди пов'язана з виходом інформації в зовнішнє середовище. Тому добування інформації про організацію може здійснювати через об'єкти цього середовища з наступних каналів.

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:7997 | 01/09/2011 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці
Промислове шпигунство. Джерела конфіденційної інформації.
Отже, припустимо, що Ви з'ясували, що на Вашому підприємстві утримується інформація, яка складає комерційну таємницю, і твердо вирішили, що Вам необхідна система заходів щодо захисту цієї інформації. Ви навіть знайшли людей, які безпосередньо будуть займатися створенням цієї системи на Вашому підприємстві ( звичайно, хоча б для початку бажане, щоб це були фахівці в цій області).

Автор: donlegion.com |Відгуки:1 | Перегляди:6791 | 07/06/2011 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці
Политика безопасности на предприятии.
Целью разработки официальной политики предприятия в области информационной безопасности является определение правильного (с точки зрения организации) способа использования вычислительных и коммуникационных ресурсов, а также разработка процедур, предотвращающих или реагирующих на нарушения режима безопасности. Чтобы достичь данной цели, следует учесть специфику конкретной организации.

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:5738 | 11/02/2012 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці
Захист комерційної таємниці. Теорія й практика
Тепер зупинимося більш докладно на заходах щодо забезпечення конфіденційності. Їх можна умовно класифікувати на внутрішні й зовнішні, які у свою чергу діляться на правові, організаційні, технічні й психологічні. Деякі джерела виділяють ще одну -- страхову, тобто страхування комерційної таємниці від її розголошення. Однак у наших умовах такий метод захисту представляється нам мало реальним. Крім того, дуже важко визначити реальну вартість приналежної підприємству комерційної таємниці.

Автор: donlegion.com |Відгуки:0 | Перегляди:6572 | 07/06/2011 Безпека бізнесу - Захист комерційної таємниці
Copyright © «donlegion.com», 2004-2020