Говорячи про роботи в області пожежної безпеки, неможливо залишити без уваги тему електроживлення протипожежного встаткування. Щоб забезпечити ефективність використання протипожежних засобів і систем, їх необхідно постійно підтримувати в стані працездатності, значить під напругою. Для цього використовується електроживлення від джерел струму з малою напругою.
Але величина малої напруги варіюється в досить великих пределах і далеко не всі величини напруги можуть вважатися безпечними для людини
Діючі вітчизняні норми й практика
Відповідно до вимог технічного регламенту " ПРО ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ", будівельними нормами й правилами (БНІП), правилами будівництва електроустановок (ПУЭ) і державними стандартами Росії ( ДЕРЖСТАНДАРТ Р) електропостачання технічних засобів пожежної сигналізації, пожежного оповіщення, димовидалення й пожежогасіння здійснюється від джерела електроенергії 1 -ї категорії.
Електропостачання цих засобів не повинне відключатися при будь-яких несприятливих умовах. У критичних ситуаціях передбачається перехід на резервне електроживлення, у тому числі автономне. Включення в ланцюзі електроживлення цих засобів пристроїв захисного відключення (ПЗВ) не допускається.
Для підтримки працездатності протипожежних технічних засобів вони перебувають під напругою, навіть у випадку аварійного відключення основних джерел електропостачання. Подібні вимоги логічні, розумні й спрямовані на протидію виникненню й поширенню пожежі й порятунок життя й здоров'я людей. В умовах виникнення пожежі технічні засоби пожежної сигналізації ( охоронної сигнализація), пожежного оповіщення, димовидалення, пожежогасіння повинні продовжувати справно діяти.
З метою зменшення небезпеки поразки електричним струмом значна частина зазначених технічних засобів, відповідно до згаданих вітчизняних норм, розрахована на електроживлення від джерел струму з малою електричною напругою. Це "мала напруга", зазначена прямо або побічно в різних нормах, відомчих керівних документах і рекомендаціях, коливається в широких межах: від 9 до 72.
Оскільки для професійних розроблювачів апаратури й проектувальників будинків і споруджень вітчизняні норми є керівництвом до дії, то практично на всіх діючих і споруджуваних об'єктах, обладнаних засобами пожежної безпеки, є електричні кола, що постійно перебувають під напругою від 9 до 72 В.
Не чи є напруга, регламентована державними й відомчими нормами й закріплена в переліках технічних засобів, дозволених до застосування, небезпечних, особливо в умовах гасіння пожежі? Яка напруга є дійсно безпечною? Спробуємо розібратися в цьому питанні.
Наслідку впливу електричного струму на людину
Ступінь небезпеки впливу електричного струму на людину залежить від двох факторів: сили струму й часу протікання струму через тіло людини. Градації ступеня небезпеки впливу електричного струму на людину наведені в документах Міжнародної електротехнічної комісії (МЕК). Змінний і постійний струми впливають на людину по-різному.
Умови гасіння пожежі
Найпоширенішою речовиною для пожежетушіння в нашій країні є вода, що добре проводить електричний струм. Застосування піноутворювачей для підвищення властивостей суміші приводить до підвищення електропровідності води.
При гасінні пожежі людина перебуває в умовах високої температури й вологості ( через достаток води), що сприяє підвищенню електропровідності його шкіри, одягу предметів, що оточують, і збільшенню сили струму, який може проходити через тіло людини. Тут доречно нагадати, що електропостачання засобів пожежної безпеки не припиняється під час пожежі навіть при відключенні основних джерел електропостачання. І контакт із ланцюгами, що перебувають під напругою від 9 до 72 В, можливий у будь-який момент.
Попередні виводи
Під час гасіння пожежі традиційними засобами створюються умови, при яких небезпечним з погляду поразки електричним струмом виявляється напруга вище 12 В, яке присутнє в ланцюгах, укріплених з погляду пожежної охоронної безпеки об'єктів. При влученні людини під таку напругу так само не спостерігається біологічна поразка тканин його тіла, але відбуваються фізіологічні зміни, які приводять до утруднення подиху, фібриляції й можуть привести до зупинки серця.
Будинки й спорудження, побудовані відповідно до діючих вітчизняних відомчих норм (СНІП, НПБ, ПУЕ й ін.), виявляються небезпечними для людей у сенсі поразки електричним струмом при гасінні в них пожежі.
В електричних колах систем пожежної, охоронної, охоронно-пожежної сигналізації, оповіщення, пожежогасіння й інших систем, у яких не передбачається аварійне або захисне відключення електропостачання, слід використовувати напругу не більш 12 В, яка не призводить до поразки людей електричним струмом.
Пожежі в громадських місцях — клубах, театрах, бізнес-центрах, магазинах — зараз не рідкість. Причинами стає халатний обіг з піротехнікою, непогашені сигарети, проблеми з електропроводкою. Більшість будинків, у яких розташовуються такі заклади, — старої будівлі з дерев'яними перекриттями й ненадійною протипожежною системою.
Особливо популярний на банкетах. Замовлене й оплачене, скажемо, 30 салатів «Цезар», але їх подають усього 20, причому розкладеними в п'ять великих салатниць. Що в кожній такій салатниці не шість порцій, а чотири, на вигляд здогадатися неможливо...
Самим надійним способом охорони житла вважається сигналізація й залізні сейфові двері з гарними замками. Закриватися такий замок повинен у чотирьох напрямках одночасно. Звичайний замок у залізних дверях легко вибивається, та й сама вона просто розкривається й мало чим відрізняється від дерев'яної.
Крадіжки в магазинах – справжня проблема роздрібної торгівлі. Наприклад, згідно із Центром досліджень у рітейлі, Великобританія перебуває на вершині галузевого рейтингу по частці втрат від крадіжок. За даними цієї організації, щороку торговельні мережі й індивідуальні підприємці втрачають товару на 1,5 мільярди фунтів. Зрозуміло, оплачують ці злочинні дії покупці. Кожна британська родина через злодійство переплачує за товари близько 150 фунтів у рік.
Система управления базами данных; СУБД [databases management system] - совокупность программных и языковых средств, обеспечивающих управление базами данных (ДСТУ 2874).