ВАШІ ДІЇ * Негайно повідомте провідника про пожежу, пройдіть по вагону й, не піднімаючи паніки, голосно, чітко й спокійно оголосіть пасажирам про те, що трапилося,. Розбудіть сплячих пасажирів і візьміть за руки дітей. Бeзпечніше всього евакуюватися в передні вагони, але якщо це неможливо, те йдіть в кінець потяга, щільно закриваючи за собою двері купе й міжвагонних переходів. Обов'язково перевірте разом із провідником наявність людей у тамбурах, купі, туалетах палаючого вагона. * Використовуючи вогнегасники й підручні засоби (ковдри, мокрі ганчірки й т.п.), разом з пасажирами спробуйте згасити вогонь. Закрийте вікна, щоб вітер не роздмухував полум'я. Не намагайтеся рятувати від вогню багаж, якщо це загрожує вашій безпеці. Якщо вогонь відрізав вас від виходів, то ввійдіть у купе або туалет, щільно прикривши за собою двері, відкрийте вікно й чекайте прибуття допомоги, залучаючи до себе увагу. Не вистрибуйте з вагона, що рухається й не намагайтеся вибратися на дах — це небезпечно! У крайньому випадку — стрибайте, одягнувши на себе весь наявний одяг і в обіймах з матрацом. * При неможливості згасити пожежу й зв'язатися з начальником потяга або з машиністом зупиніть потяг за допомогою стоп-крана, виведіть із вагона всіх людей, відкривши дверей або вибивши вікна, і разом із провідниками розчепите вагони, не допускаючи поширення вогню по всьому потягу. Для запобігання руху вагонів під ухил підкладіть під колеса гальмові колодки або інші підручні предмети. * Відведіть пасажирів від палаючого вагона й пошліть людей у найближчий населений пункт повідомте про те, що трапилося, у пожежну охорону. Далі дійте за вказівкою начальника потяга й пожежних. Помітивши сигнали людей, що залишилися у вагоні, негайно повідомте про них пожежним. Будь-яким способом запобігайте виникненню паніки й надайте першу допомогу потерпілим.
ПОЖЕЖА НА ТЕПЛОХОДІ Незважаючи на велику кількість води навколо, положення ваше куди страшніше, чим на суші.
ВАШІ ДІЇ * Почувши оголошення про пожежу по судновому радіо або від чергового матроса, по команді капітана вийдіть із каюти на палубу до рятувальних шлюпок, взявши із собою гроші й документи, попередньо поклавши їх у поліетиленовий пакет. Поспішайте, вибираючись назовні, але без суєти й паніки. Постарайтеся знайти для себе рятувальний жилет (коло). Дисципліна — запорука успіху. * Якщо вихід з каюти відрізаний вогнем і димом, то залишайтеся на місці, щільно закривши двері. Розбийте скло ілюмінатора й вилазьте через нього. Якщо це зробити неможливо й немає шансів на допомогу, то, обмотавши голову мокрою ганчіркою, проривайтеся через вогонь і дим. * Пропустивши до шлюпок дітей, жінок, поранених, самі стрибайте за борт. Пливіть убік від корабля, намагаючись по можливості залучати до себе увагу, подавати сигнали. Якщо можете, то зачепіться за який-небудь плаваючий предмет. Скиньте із себе одяг і взуття, що заважає вам, якщо не змогли зробити це заздалегідь. Якщо до берега далеко, то тримаєтеся на воді, не витрачайте зайвих сил і чекайте допомоги.
Паніка ( несвідомий страх) — це психологічний стан, викликаний загрозливим впливом зовнішніх умов і виражений в почутті гострого страху, що охоплює людину або велику кількість людей, нестримно й неконтрольовано прагнучих уникнути небезпечної ситуації.