Злочин можна зробити поодинці, або в змові зі співробітниками компанії. При цьому способів крадіжки поодинці не так багато й усі вони досить примітивні. Злодій-Одинак – це типовий «несун». Він «бере те, що погано лежить», виносить товар на собі, якщо мова йде, наприклад, про склад з одягом або взуттям або «у собі», якщо «трудиться» на складі продовольства або фармацевтики.
Де і як крадуть?
Як говорять слідчі, щоб піймати злочинця, треба думати як злочинець. Тому перед тим як розглядати системи попередження злодійства, необхідно проаналізувати, яким чином можлива крадіжка зі складу.
Злочин можна зробити поодинці, або в змові зі співробітниками компанії. При цьому способів крадіжки поодинці не так багато й усі вони досить примітивні. Злодій-Одинак – це типовий «несун». Він «бере те, що погано лежить», виносить товар на собі, якщо мова йде, наприклад, про склад з одягом або взуттям або «у собі», якщо «трудиться» на складі продовольства або фармацевтики. Тут фантазія часом перевершує всі очікування – найчастіше такі розкрадачі використовують для маскування своєї діяльності «легальні» товарні надлишки. Наприклад, якщо в компанії встановлені, норми « природних втрат», те « комірник-несун» виявить недужі здатності по ощадливому зберіганню товару, а в потрібний момент на списання « під природніх втрат» піде зовсім кондиційна продукція. «Несун-Одинак» може підмінити товар на видачі або в зоні впакування, тобто штучно створити «недовкладення» або «пересортицю», відводячи підозру на складача або контролера. Для виносу товару зі складу «несун» використовує таємні кишені в одязі. Наприклад, одного разу мені довелось побачити в співробітника складу-холодильника «дизайнерську» куртку із пристроченими до спини кишенями по всій довжині одягу для виносу мороженої риби й м'яса. Інший розкрадач умудрявся звертати текстильні вироби в невеликі м'ячі розміром з тенісні й проносив такі заготовки під пахвами, без вагань піддаючи себе поверхневому огляду. У якості контейнерів для виносу викраденого несуни використовують не тільки схованки в одязі, але й корпуси від мобільних телефонів і комунікаторів. Однак усі ці способи, як уже було сказано, у своїй основі досить прості й способи їх припинення також не відрізняються особливою складністю, а вимагають методичності в роботі від служби безпеки й менеджерів складу. На відміну від «несунів», розкрадання, зроблені в змові, найчастіше мають досить складну організацію й високотехнологічну систему виконання.
Найбільш типовими є наступні злочинні ланцюжки змови:
У більш складних випадках ланцюжки подовжуються й можуть пронизувати весь технологічний процес від приймання до видачі товару за участю співробітників охорони складу. Як же діють такі такі схеми на складі? Найменш ризикованим для розкрадачів є ділянка відвантаження товару ( для власних товаропотоків) або видачі його клієнтам ( для складів відповідального зберігання). Відвантаження/видача товару клієнтові є завершальною в ланцюжку складу, і ризик викриття розкрадання в момент його здійснення мінімальний. Найбільш типовим є здійснення великих розкрадань за наступною схемою.
Приклад 1.
Оператор навантажувальної техніки одержує завдання на вивіз товару в зону контролю. По факту в зону контролю вивозиться товару більше, ніж зазначено в документі на переміщення. Контролер прораховує товар і «не помічає» надлишку. Експедитор приймає товар « по правильному рахунку» і вивозить надлишки. Залежно від технології роботи складу в схему можуть бути залучені співробітники відділу охорони, що контролюють завантаження автотранспорту й комірник зони зберігання товару. Описана схема є базовою й варіюється залежно від винахідливості й кримінального таланту виконавців.
Наприклад, якщо в технології використовується контроль переміщень цінностей по штрих-коду (штрих-код однаковий для товарів одного найменування), то учасники злочинної групи замість того, щоб сканувати кожну коробку (палету або одиницю товару), можуть сканувати тільки єдину товарну одиницю потрібну кількість разів. До речі, такий спосіб шахрайства використовують несумлінні касири в супермаркетах, скануючи впакування товару більшу кількість разів. Покупець оплачує зайвий товар, а завдання розкрадачів по «списку каси» вивезти оплачений товар зі складу магазину.
У тому випадку, якщо охорона складу контролює видачу товару по кількості, то злодії можуть використовувати заміну етикетки штрих-коду (або інших атрибутів товару) з більш дорого на більш дешевий. У цій схемі комірник або підбирач замовлень провадить заміну етикетки з дорого товару на більш дешеву. «Своєму» експедиторові в партії дорого товару вивозиться дешевий, охорона пропускає товар по кількості, а клієнт складу звертається із претензією до постачальника. У підсумку, дорогий товар викрадений, нестача дешевого товару покривається «колективною матеріальною безвідповідальністю».
На складах, де робота з товаром проводиться за паперовою технологією, тобто всі завдання на переміщення товару і його набір співробітники одержують у друкованому вигляді внутріскладського документа, можливе виготовлення розкрадачами підроблених накладних, які вони самі «малюють» за допомогою комп'ютера, текстового редактора й програми малювання. Товар вивозиться по підробленій накладній, походження якої потім неможливо пояснити.
Організовані групи розкрадачів як і несуни-одинаки часто використовують і більш примітивні схеми, засновані на прихованні товару:
Товар вивозиться зі складу, у порожній тарі, або з відходами. Товар ховається в технічних приміщеннях, а згодом, різними способами виноситься з території складу, найчастіше вже після списання. Блукаюча палета (або коробка). Товар, який планують викрасти таємно переставляють «повз» облікову систему з належного місця зберігання на будь-яке інше вільне. У випадку, якщо WMS дає завдання на розміщення на такому місці нового товару, то оператор вантажно-розвантажувальної техніки або комірник хищения, що участвующие в схемі, знову переставляють товар, що укривається на вільне місце. У зручний момент товар вивозиться зі складу, найчастіше за схемою додавання цього короба до партії товару, «свого» експедитора. Дрібний але коштовний товар, укривається в більш великогабаритному.
Це далеко не повний список способів здійснення крадіжки зі складу, який, на жаль, може продовжити кожний читач статті, що має досвід роботи на складі. На жаль, скільки не описуй способів злодійства й розкрадань, все рівно винаходяться нові. Погодьтеся, що набагато важливіше припинити саму можливість здійснення злочину або, як мінімум, утруднити дії розкрадачів.
Сучасні технології відеоспостереження є обов'язковим елементом комплексної системи безпеки торгівельного підприємства, реальним інструментом у запобіганні протиправних дій і доказі фактів завдання збитків.
Для багатьох дистриб'юторів вирішення завдання скорочення складських витрат не завжди полягає в зміні самих технологій зберігання. Їх проблема - в людському факторі, а точніше, у крадіжках на складі.
Наступна проблема – це передача товару від однієї матеріально відповідальної особи іншій. Безумовно, оформлення накладних на переміщення товару зі складу в торгівельний зал займає достатню кількість часу. Плюс час, витрачений при прийманні-передачі на перерахування товару.
Протикрадіжкові системи акустомагнітної технології мають найвищий коефіцієнт спрацьовування, здатні захищати самі широкі проходи без перегороджування їх антенами, уся електроніка, що настроюється програмним способом, вбудована в одну стійку-антену.
Системи захисту від крадіжок встановлюють на вході/виході в торгівельний зал або на міжкассовому проході. Як правило, на вході/виході системи захисту від крадіжок встановлюють в аптеках, бутіках, книгарнях і ін. На міжкассові проходи встановлюють системи захисту від крадіжок супермаркети, гіпермаркеты (продуктові, будівельні).