Усі вищеописані способи протидії й виявлення розкрадань дозволяють взяти ситуацію під контроль за рахунок формування усвідомлення невідворотності викриття й покарання: «вкраду-піймають-посадять». Однак не менш важливо, як говорилося раніше виключити або суттєво знизити, саму можливість злодійства. Мова йде про комплексний підхід у розробці адаптивних бізнес процесів роботи складу. Необхідно дотримуватися декількох простих, але ефективних правил:
Комп'ютерна безпека
Широке поширення електронних систем документообігу сполучених з Wms-Рішеннями надає злочинцям потенційну можливість сховати факт розкрадання за рахунок внесення змін у бази даних і/або електронні документи. У цьому зв'язку рекомендується виносити серверні приміщення за межі зон доступу персоналу складу, а якщо це неможливо забезпечити доступ до серверних тільки на основі авторизації й повного контролю. Часто розкрадачі для внесення коректувань використовують чужі паролі авторизації в обліково-складських системах. Необхідно ввести в практику роботи складу часту й непрогнозовану систему зміни паролів авторизації, природно, виключивши зберігання особистих паролів на стікерах, прикріплених до моніторів і клавіатурі. Ще краще, якщо це можливо, забезпечити кожного співробітника смарт-картою авторизації не тільки комп'ютерних транзакцій, але й переміщень по охоронюваних зонах складу.
Технології боротьби зі злодійством
Усі вищеописані способи протидії й виявлення розкрадань дозволяють взяти ситуацію під контроль за рахунок формування усвідомлення невідворотності викриття й покарання: «вкраду-піймають-посадять». Однак не менш важливо, як говорилося раніше виключити або суттєво знизити, саму можливість злодійства. Мова йде про комплексний підхід у розробці адаптивних бізнес процесів роботи складу. Необхідно дотримуватися декількох простих, але ефективних правил: Персонал без конкретного завдання на роботу з товаром не повинен перебувати в зоні зберігання товару. Персонал складу видаляється з зони охорони у випадку загальних перерв на обід і/або «перекурів». Використовуйте, якщо можливо, динамічну систему адресного зберігання, тобто не «прив'язуйте» конкретний товар до постійного місця зберігання – так розкрадачам його легко знайти й відстежити. Використовуйте динамічний штрих-код ідентифікації товару на складі. Це захистить від розкрадань шляхом заміни етикетки й, так званої, «помилки касира». Застосовуйте, при можливості, контроль ваго-габаритних характеристик товару при видачі й прийманні. Розкрадання по способу «мотрійка» - приховання товару в більшій тарі й підміна товару стають скрутними. Передбачьте статистичні методи аналізу розбіжностей у складському обліку й випадків претензій ваших клієнтів і/або колег по фактах недовкладень і пересортіци у відвантаженнях. Статистичний контроль ефективно дозволяє виявити злочинні ланцюжки й визначити рівень випадкових і навмисних помилок. Уведіть систему KPI з мотивацією на дотримання технологій роботи складу й точності виконання операцій. Розробіть систему контролю дотримання технологій роботи складу, використовуйте метод «фотографії робочого дня» для детального планування діяльності кожного співробітника. Замініть щорічну інвентаризацію безперервною. Досвід показує, що в процесі безперервної інвентаризації склад перевіряється кілька разів за рік, а час виявлення відхилень від обліку різко знижується, що дозволяє ефективно протидіяти розкрадачам. Уведіть правило переміщення некондиційного, непізнаного й/або списаного товару в спеціальні зони зберігання з контролем доступу. Використовуйте зовнішніх аудиторів для проведення інвентаризації складу.
У висновку, хотілося б відзначити, що захист товару від розкрадань повинен носити системний характер і містити в собі комплексну спільну розробку технологій: Добору й керування персоналом які мінімізують ризики появи розкрадачів. Приймання, зберігання, контролю й видачі товару з можливістю аналізу історичної ретроспективи й авторизації кожної дії. Особистої відповідальності керівників по збалансованим KPI. Охорони об'єкта з моніторингом приміщень і ідентифікацією персоналу. Інформаційних технологій, захищених від несанкціонованого втручання.
Крадіжки в магазинах – справжня проблема роздрібної торгівлі. Наприклад, згідно із Центром досліджень у рітейлі, Великобританія перебуває на вершині галузевого рейтингу по частці втрат від крадіжок. За даними цієї організації, щороку торговельні мережі й індивідуальні підприємці втрачають товару на 1,5 мільярди фунтів. Зрозуміло, оплачують ці злочинні дії покупці. Кожна британська родина через злодійство переплачує за товари близько 150 фунтів у рік.
Торгівля по праву вважається одним з найбільш успішних напрямків, що й швидко розвиваються, комерційної діяльності. Але, проте, у торгівельному бізнесі не так вуж і просто вести бізнес, у якому кількості розкрадань змушують серйозно замислюватися про їхню значимість і попередженні втрат як наслідок здійсненні розкрадань товарно-матеріальних цінностей не тільки серед покупців, але й серед обслуговуючого персоналу.
Наступна проблема – це передача товару від однієї матеріально відповідальної особи іншій. Безумовно, оформлення накладних на переміщення товару зі складу в торгівельний зал займає достатню кількість часу. Плюс час, витрачений при прийманні-передачі на перерахування товару.
Масштаби зловживань несумлінних співробітників магазинів у кілька разів перевищують збиток від крадіжок, чинених покупцями. За даними експертів, у сукупних незапланованих втратах магазину на частку персоналу доводиться більш ніж 70%.